Guļammaiss

Guļammaisi: iesācēja ceļvedis

Ja esi iesācējs pārgājienos, guļammaisu pasaule var šķist ļoti sarežģīta, jo ir jāizvēlas no dažādiem tipiem, svariem, siltuma pakāpēm un cenām.

Šis visaptverošais ceļvedis palīdzēs tev iepazīt guļammaisu valstību, stāstot par vēsturi, inovāciju un komfortu, kas ļaus pieņemt informētu lēmumu Tev piemērotākā guļammaisa iegādē.

Guļammaisu vēsture: Ajungilak, Mammut un komforta meklējumi

Iedomājies, ka esi Arktikas pētnieks 19.gadsimtā. Tu esi ietinies dzīvnieku ādās un vilnas drēbēs. Jā, varbūt silti, bet diezgan smagi. Moderno guļammaisu vēsture sākas tieši šeit - ar Arktikas pētniekiem, kuri meklēja siltumu un aizsardzību no skarbajiem laikapstākļiem.

1855.gadā tika dibināts viens no pionieriem, kas sāka ražot guļammaisus, kādus mēs tos pazīstam šodien - Norvēģijas zīmols Ajungilak. Ajungilak sāka inovēt un izstrādāt uzlabotus guļammaisus, kuros tika izmantoti dūnu un sintētiskie materiāli.

Veiksmīgi darbojoties guļammaisu ražošanā un nosakot guļammaisu standartus tirgū, Ajungilak darbojas līdz pat šobaltdienai un kopš 2001.gada ir Mammut sastāvā.

Ajungilak un Mammut kopā turpina pārspēt guļammaisu dizaina robežas, izstrādājot vieglus, ļoti kompaktus un greznus silto guļammaisu modeļus, kas atbilst pārgājienu entuziastu, alpīnistu un citu dabas mīļotāju vajadzībām visā pasaulē.

Guļammaisu temperatūras vērtējums: EN un ISO standarti

Guļammaisu temperatūras norādes - ko īsti tās nozīmē un kādas temperatūras rādītāju jāizvēlas?

Pirms 2005.gada nosalt guļammaisā bija pavisam ierasta lieta, jo katrs ražotājs uz guļammaisa varēja norādīt tādu temperatūru, kas viņam ienāca prātā.
Lai to novērstu, 2005.gadā tika ieviests Eiropas EN 13537 standarts, kas paredzēja, ka guļammaisa siltumizturība tiek neatkarīgi testēta pēc vienota protokola un tam tiek norādītas komforta un limita temperatūras.
2017. gada aprīlī tika ieviests jauns starptautiskais ISO 23537-1:2016 standarts. Jaunais ISO standarts kalpos kā protokols visiem guļammaisiem, kas ražoti turpmāk, bet testēšanas metodes gan EN, gan ISO standartiem ir praktiski vienādas. Tātad, ja uz guļammaisa redzi kādu no šiem standartiem, vari būt drošs, ka uz guļammaisa norādītie cipari nav izdomāti no zila gaisa un tā ražotājs ir nopietns, viņam svarīga kvalitāte, laba reputācija un Tava labklājība. 

Kā notiek guļammaisu testēšana?

Guļammaisu testēšanā nepieciešams noteikt vairākus neiedomājami specifiskus rādītājus! Bet vienkāršiem vārdiem runājot - aukstuma kamerā uz putu matrača tiek novietots guļammaisā un termoveļā ietērpts apsildāms manekens, kuram pievienoti daudzi sensori.
Pazeminot temperatūru aukstuma kamerā, manekenam tiek veikti atbilstoši mērījumi, ar kuru palīdzību nosaka komforta (comfort), komforta limita (limit) un ekstrēmās (extreme) temperatūras.
Ir svarīgi atzīmēt, ka EN/ISO standartiem atbilstošās temperatūras ir norādītas diapazonos, nevis precīzos skaitļos tāpēc, ka siltuma sajūta ir ļoti subjektīvs rādītājs, ko ietekmē daudzi faktori. Daži no tiem - gulētāja ķermeņa uzbūve, dzimums, ēdiens, uzņemtā ūdens daudzums, nogurums, apģērbs, cik labi der guļammaiss, utt.
Tāpat siltuma sajūtu ietekmē arī apkārtējā vide - cik silts ir matracis, vai ir vējains, mitrs, vai gulētājs ir sasvīdis, vai gulētājs ir radis pie gulēšanas ārā, utt.
Tomēr, neskatoties uz visiem mainīgajiem faktoriem, EN/ISO standarti ir objektīvākais pamata izejas rādītājs, pēc kura vadīties, iegādājoties guļammaisu.

Ko īsti nozīmē uz guļammaisa attēlotie rādītāji?

COMFORT (komforts) - runājot EN/ISO standartu valodā, šī ir temperatūra, kurā komfortabli jūtas "standarta" sieviete, viņai "nav aukstuma sajūtas" un viņa guļ "relaksētā pozā".
LIMIT (komforta limits) - šeit "standarta" vīrietis "cīnās ar aukstumu, ir saritinājies guļammaisā, bet ir atradis siltuma līdzsvaru un netrīc". 
EXTREME (ekstrēmais diapazons) - stipra aukstuma izjūta, pastāv hipotermijas un veselības kaitējuma risks, guļammaisa izmantošana šajā diapazonā tikai ārkārtas gadījumā.

Pēdiņās (" "), norādīti apzīmējumi, ko izmanto testēšanas gaitā. 

Sievietes un vīrieši ir izdalīti atsevišķi. Tas tāpēc, ka sievietes ir salīgākas un viņām nepieciešams par aptuveni 5 grādiem siltāks guļammaiss kā vīriešiem. Tātad, ja guļammaiss nav specifiski norādīts kā sertificēts sievietēm, tad guļammaiss jāizvēlas pēc komforta, nevis limita temperatūras. Bet, ja sieviete īpaši salīga, tad drošāk paņemt vēl siltāku, lai būtu ar rezervi.  

Sieviete un vīrietis guļammaisos

Kā izvēlēties guļammaisu?

Dūnu un sintētisko guļammaisu atšķirības

Svars un apjoms

Siltuma un svara attiecības ziņā joprojām nav izgudrots tāds mākslīgs materiāls, kas spētu pārspēt dūnas. Lai nodrošinātu tādu pašu temperatūras izolācijas rādītāju, sintētiskais guļammaiss ir vidēji 3 reizes lielāks apjoma ziņā un aptuveni 2 reizes smagāks par dūnu guļammaisu.

Jāņem vērā, ka arī dūnu kvalitāte atšķiras. To mēra cuin vienībās. Jo augstāks cuin, jo kvalitatīvāka dūna ar mazāku spalvu piemaisījumu, līdz ar to mazāku svaru un apjomu, tajā pašā laikā ar lielāku izplešanās (tātad siltumizolācijas) un sakompresēšanas iespēju. 

Dažādu Cuin dūnu salīdzinājums

Cena

Dūnu guļammaisi nevar būt lēti, jo gan to iegūšana, gan sagatavošana prasa ievērojamus resursus. Ja pārdošanā redzi aizdomīgi lētu dūnu guļammaisu, visticamāk dūnas tajā nav labas kvalitātes un nav attīrītas. Augstas kvalitātes dūnas ražošanas procesā tiek rūpīgi attīrītas, lai tajās nevairotos patogēni un baktērijas un tās ilgi kalpotu.

Sintētiskie guļammaisi ir lētāki par dūnu guļammaisiem. Tomēr arī sintētisko šķiedru kvalitāte atšķiras. Cik ilgi kalpos, vai savelsies, vai sildīs pateicoties šķiedru spējai izolēt silto gaisu vai tomēr sviedrēs, jo ap izolāciju esošais materiāls neelpo? Vai aizdomīgi lētais sintētikas guļammaiss atbilst EN vai ISO standartiem? Visi šie faktori jāpatur prātā un jāizvēlas atzītu ražotāju guļammaisi, kas iegulda tehnoloģijās un pētījumos, lai Tavu ārā gulēšanas piedzīvojumu padarītu maksimāli komfortablu un drošu.   

 Sintētiskā guļammaisa pildījums

Dūnas nesilda, kad samirkst

Dūnu guļammaisi cītīgi jāsargā no samirkšanas, jo slapjumā dūnas saplok un nespēj sildīt. Sintētiski guļammaisi sildīs arī tad, kad ir slapji, turklāt tos vieglāk izžāvēt.

Mammut piedāvā dūnu guļammaisu sēriju, kas apstrādāti ar ūdensatgrūdošu apstrādi un pasargās, piemēram, no kondensāta teltī vai neliela lietus, tomēr arī šie guļammaisi nav pilnībā ūdensizturīgi.    

ūdens atgūdošs audums

Kopšana

Dūnu guļammaiss prasa rūpīgāku kopšanu. Mazgāšana (pat, ja veikta ļoti pareizi un ar piemērotajiem līdzekļiem), var saplacināt dūnas un samazināt dūnu guļammaisa apjomīgumu, līdz ar to siltumu. Dūnu guļammaisa mazgāšanai nepieciešama lielas ietilpības veļasmašīna un žāvētājs. Dūnas jāizžāvē pēc iespējas ātrāk, lai ilgi nepaliktu saspiestā stāvoklī. Vislabāk ar žāvētāju un pāris tenisa bumbiņām.  

Nemazgāt dūnu guļammaisu nedrīkst, jo ķermeņa eļļas un sviedri sasūcas dūnās, tās saplok un arī tad guļammaiss sliktāk silda. Tāpēc jācenšas guļammaisu lieki nesmērēt un ļoti ieteicams izmantot iekšpaladziņu. 

Arī sintētisko guļammaisu mazgāšanai jāizmanto piemēroti līdzekļi, tomēr to mazgāšanā var iztikt ar mazāka izmēra veļasmašīnu un bez žāvētāja, jo sintētiskās šķiedras ātrāk žūst un viegli atjauno savu formu.    

Alerģija

Ja zini, ka Tev ir alerģija pret putekļu ērcītēm, tad apsver sintētiskā guļammaisa iegādi, jo sintētiskie materiāli ir vieglāk mazgājami un tajos mazāk vairojas putekļu ērcītes.

Ja izlem par labu dūnu guļammaisam, noteikti jāizmanto iekšpaladziņš, lai dūnas nesasūcas ar sviedriem un ķermeņa taukiem un nekļūst par svētku galdu putekļu ērcītēm. 

Dzīvnieku izmantošana un ilgtspēja

RDS (Responsible Down Standard) apzīmē, ka ražotājs izmanto tikai tādas dūnas, kas iegūtas samazinot dzīvnieku ciešanas. Ir aizliegta dzīvu putnu plūkšana un piespiedu barošana.

responsible down

Tomēr, ja izvairies no dzīvnieku izcelsmes produktiem, tad dūnu guļammaiss nebūs Tev piemērots. 

Savukārt sintētiskie guļammaisi vidēji kalpos mazāk par dūnu guļammaisiem, kas pareizi kopti un glabāti, jo sintētiskās šķiedras savu formu ieguvušas mākslīgi un agri vai vēlu vairs nespēs to atjaunot, zaudēs apjomīgumu, līdz ar to arī spēju uzturēt siltumu.

Ietekmes uz vidi un ilgtspējas ziņā dūnu guļammaisi būs vinnētāji, jo dūnas sadalās dabā, kā arī atstāj mazāku CO2 nospiedumu.

GUĻAMMAISA IZMĒRS

Vai guļammaisa izmērs ir svarīgs? Varbūt jāņem vislielākais, lai der visiem gadījumiem? 

GARUMS

Pretēji populāram mītam, guļammaisi tiek ražoti dažāda garuma ne tikai tāpēc, lai gara auguma gulētāji varētu izstiept kājas un īsajiem būtu mazāk jānes, bet tāpēc, ka tas ietekmē siltumu. Guļammaiss strādā kā siltuma kamera, ko piesildām ar savu ķermeņa siltumu. Attiecīgi, ja šī kamera ir liela, ķermenim jāpatērē vairāk laika un enerģijas, lai to piesildītu un gulēt ir aukstāk.

Tāpēc, ja tomēr nākas gulēt guļammaisā, kas ir par garu, ieteicams kājgalī salikt drēbes, lai piesildāmā platība būtu mazāka.

Savukārt, ja guļammaiss par mazu, būs ne tikai neērti, bet arī auksti, jo vietās, kur ķermenis saspiež guļammaisa pildījumu, veidojas aukstuma kabatas. Tas tāpēc, ka guļammaisa pildījums saglabā siltumu pateicoties tam, ka tā izplestajās šķiedrās uzkrājas siltais gaiss. Ja šīs šķiedras tiek saspiestas, siltajam gaisam vietas neatliek un tas nesilda.

Tieši šī iemesla dēļ ir svarīgi izmantot siltumizolējošu matracīti, jo vietās, kur guļammaiss saspiežas, zaudējam siltumu.

Ja tavs augums ir 180 cm, tad meklē guļammaisu, kura garums ir 180 - 200 cm, bet nekādā gadījumā neņem mazāku. 

Guļammaisu dizaineri ņem vērā arī to, ka guļot mūsu mugurkauls un pēdas izstiepjas, tāpēc, ja guļammaisa maksimālais garums norādīts 180 cm, tad realitātē maiss ir ar 20 cm rezervi un nav jāuztraucas, ka 180 cm garam augumam tas būs par īsu.

Jāpiemin, ka daži ražotāji piedāvā arī platās guļammaisu versijas, kas piemērotas lielākas miesas būves gulētājiem! Pirms guļammaisa iegādes ieteicams izmērīt sava ķermeņa aprises un salīdzināt ar norādītajiem izmēriem. 

Guļammaisu izmēri

FORMA

Guļammaisa formai būtu jāatbilst apstākļiem, kuros to izmantosi. Trīs sastopamākās guļammaisu formas ir: mūmijas, kvadrātveida un sašaurināts kvadrāts.

Mūmijas forma

Vispopulārākās formas guļammaisi, kas veidoti, lai piegulētu ķermeņa aprisēm un ir diezgan sašaurināti kāju daļā, tādējādi samazinot piesildāmās platības apjomu un padarot mūmijas par siltākajiem guļammaisiem, kuri būs vispiemērotākie gulēšanai aukstumā.

Tāpat mūmijas efektīvā forma ļauj ietaupīt svaru un apjomu, padarot šo guļammaisu par labāko izvēli tehniskiem piedzīvojumiem un gariem pārgājieniem, kur katrs grams no svara.

Mīnuss - kustību brīvība. Mūmijas forma ir visierobežojošākā no visām.

Kvadrāts

Kā jau nosaukums liecina, guļammaiss nav veidots pēc ķermeņa formas, tāpēc to būs grūtāk piesildīt, toties tajā vairāk vietas un ērtāk grozīties, gulēt uz sāna ar pievilktiem ceļiem, utml.

Daudziem kvadrāta formas guļammaisiem ir rāvējslēdzējs pa visu malu, kas ļauj to pilnībā atvērt un izmantot kā parastu segu, tādējādi padarot to universālāku, ļaujot pielāgot siltākām naktīm, gulēt divatā, utt. 

Ja plāno gulēt siltā laikā, Tava prioritāte nav vieglums, bet gan kustību brīvība, tad izvēlies šo guļammaisu!

Sašaurināts kvadrāts

Šis guļammaiss ir viegla kvadrāta formas ar sašaurinātu kāju daļu.
Ja siltums svarīgs, bet ērtības vārdā esi gatavs nest nedaudz lielāku svaru, tad šī būs optimāla izvēle.

Rezumē

 Dūnu guļammaiss Sintētiskais guļammais
Labāka siltuma - svara attiecība Smagāks un apjomīgāks
Dārgāks Lētāks
Ilgāks kalpošanas laiks Īsāks kalpošanas laiks
Nesilda, kad slapjš Saglabās nosacītu komfortu arī slapjš
Ilgi žūst Ātrāk žūst
Dzīvnieku izmantošana Netiek izmantoti dzīvnieki
Svarīga pareiza kopšana Vieglāka kopšana

 

Vai Tev jau ir uzticams guļammaiss? Vai kādreiz esi cietis aukstas naktis? Padalies ar savas aukstākās nakts stāstu! Kā domā, kāpēc nosali? Vai tā bija guļammaisa vai citu faktoru vaina?

 

Atpakaļ uz blogu

Atstāt komentāru

Komentāri pirms to publicēšanas tiek pārbaudīti.

Jautājums, atsauksme vai sūdzība? Mums ir svarīgs Jūsu viedoklis!