Trekinga apavi, pārgājienu zābaki vai taku skriešanas apavi - ko izvēlēties?

Trekinga apavi, pārgājienu zābaki vai taku skriešanas apavi - ko izvēlēties?

Neatkarīgi no tā, vai plānojat garāku pārgājienu pa izaicinošu apvidu vai nelielu pastaigu dabā ar bērniem, lai piedzīvojumi izdotos, izšķiroša nozīme ir pareizo apavu izvēlei. Apavi tieši ietekmēs jūsu komfortu, drošību un spēju noiet daudzus kilometrus bez tulznām vai traumām. Tā kā āra jeb outdoor preču piedāvājums Latvijas tirgū strauji aug, viegli apjukt, kurš pārgājienu apavu pāris ir piemērotākais. Šajā bloga ierakstā sniegsim jums padomus, kādus aspektus izvērtēt pirms izvēlēties piemērotākos apavus piedzīvojumiem.

Lai izvairītos no pārpratumiem un liekas lietu sarežģīšanas, izrunāsim, kas tad ir šis pēdājā laikā populārais termins “trekinga apavi”.

Trekinga apavi un pārgājienu apavi. Kāda atšķirība?

Apzīmējums, kas pēdējā laikā kļuvis populārs Latvijā “trekings”, ir cēlies no angļu valodas “trekking” un ir sinonīms vārdam “hiking”. Abi šie vārdi nozīmē "pārgājiens", tāpēc tiek lietoti kā sinonīmi.

Tomēr var būt dažas smalkas atšķirības terminu lietošanā vai interpretācijā atkarībā no reģiona vai konteksta. Eiropā un arīdzan Latvijā vārdu "trekings" nereti lieto, lai aprakstītu garākus, grūtākus pārgājienus, kas ietver vairākas dienas vai lielu augstumu kalnos, savukārt vārdu ”hiking” jeb “haikings” izmanto, lai aprakstītu īsākas, mazāk nogurdinošas pastaigas vai vienas dienas pārgājienus.

Citos kontekstos "haikingu" var uzskatīt par ikdienišķāku vai izklaidējošāku darbību, savukārt "trekings" var būt saistīts ar nopietnākām vai piedzīvojumiem bagātākām nodarbēm.

Neskatoties uz to, izdarot izvēli par pārgājienu apavu iegādi, nevajadzētu balstīt lēmumu uz to, vai apavs nosaukts par trekinga, haikinga vai pārgājiena apavu, bet gan uz savām vajadzībām un apavu lietošanas mērķi. Šajā bloga rakstā mēs apskatīsim dažādus lietošanas mērķus un iespējamās lietotāja vajadzības.  

Pārgājienu apavi: īpašības un veidi.

Īpašības:

 • Pārgājienu un trekinga apaviem parasti ir izturīga, stingra zole ar labu saķeri, lai nodrošinātu stabilitāti uz akmeņainas vai slidenas virsmas.
 • Apavu vai zābaku augšdaļa ir izgatavota no izturīgiem, visbiežāk ūdensizturīgiem materiāliem, piemēram, ādas vai sintētiskiem audumiem, lai aizsargātu pēdu no triecieniem, skrāpējumiem un citiem apdraudējumiem. Virsējais materiāls nereti apvienots ar ūdensizturīgu un elpojošu Goretex vai cita ražotāja membrānu.
 • Apavu iekšpusei var būt amortizācijas, elpojoši materiāli vai mitrumu izvadošas īpašības, lai garu pārgājienu laikā pēdas justos ērti un nesvīstu.
 • Dažas kopīgas pārgājiena un trekinga apavu iezīmes ir potītes atbalsts, kas palīdz novērst sastiepumus vai citas traumas, un
 • pastiprināta purngala daļa, kas aizsargā pirkstus no nejaušiem triecieniem.
 • Apaviem vai zābakiem var būt arī īpašas šņorēšanas sistēmas, kas papildu atbalstu un to, lai kāja apavā nešļūkā.

Rezumē:

Kopumā pārgājienu apavi ir paredzēti, lai nodrošinātu uzticamu veiktspēju un aizsardzību dažādās āra vidēs, padarot tos par būtisku aprīkojumu ikvienam dabas mīļotājam dažādās aktivitātēs - sākot no pastaigas ar bērniem pa mežu un beidzot ar nedēļas pārgājienu pa Norvēģijas kalniem ar telti mugursomā. 

Veidi:

Pārgājienu apaviem ir dažādas formas, izmēri un materiāli, un katram no tiem ir unikālas iezīmes, kas piemērotas dažāda veida reljefam un aktivitātēm. Šeit ir daži no izplatītākajiem pārgājienu apavu veidiem:

 • Pārgājienu un trekinga apavi: Šie ir tradicionālākie un izturīgākie pārgājienu apavi. Tie ir izstrādāti, lai nodrošinātu plašu atbalstu, stabilitāti un aizsardzību jūsu pēdām un potītēm. Trekinga apavi ir piemēroti gariem pārgājieniem ar mugursomu, vairāku dienu pārgājieniem nelīdzenā apvidū, bet tos var izmantot arī vienas dienas pārgājienos. Pārgājienu apavi iedalās vairākos veidos sākot no virsējiem materiāliem (āda, sintētika), kas ietekmē to siltumu, vieglumu, izturību, zoles lokanību un veidu, kā arī potītes augstumu: zemi, vidēji, augsti. 
 • Taku skriešanas apavi jeb trail running apavi: Tie ir viegli, zema griezuma apavi, kas paredzēti taku skriešanai un pārgājieniem pa mazāk tehnisku reljefu. Tie piedāvā mazāku potīšu atbalstu nekā pārgājienu zābaki, taču ir ērtāki un elpojošāki, padarot tos lieliski piemērotus vasaras pārgājieniem vai ātrām aktivitātēm.
 • Piegājiena apavi: Piegājiena apavi nodrošina lielisku saķeri, atbalstu un aizsardzību, vienlaikus ļaujot precīzi kontrolēt pēdu. Tie ir paredzēti kāpelēšanai pa stāvu klinšainu reljefu (angliski scrambling) un tos bieži izmanto klinšu kāpēji klinšu posmiem, kur specializētu klinšu kurpju izmantošana kādu iemeslu dēļ nav praktiska, tomēr kāpšana var kļūt diezgan tehniska. Tā kā klinšu kāpēji šajos apavos pieiet pie klinšu kāpšanas sektora, tad tos dēvē par “piegājiena apaviem” jeb angliski approach shoes). Piegājiena apavi visbiežāk ir cieši pieguloši pēdai, ar šauru, stingru purngalu. Tomēr mēdz būt arī mazāk tehniski piegājiena apavi.

  

Dažādu apavu veidu salīdzinājums

Apavu veids

Pielietojuma mērķis

Galvenās priekšrocības

Zemie pārgājienu apavi

Vienas dienas pārgājieni, viegli vairāku dienu pārgājieni

Viegli, elpojoši, laba saķere

Pārgājienu zābaki vai puszābaki

Vairāku dienu pārgājieni, nelīdzens reljefs

Potīšu stabilizācija, izturība

Alpīnisma zābaki

Augstkalnu trekings, ekstrēmi apstākļi

Siltumizolācija, saderīa ar dzelkšniem, lieliska saķere

Taku skriešanas apavi

Skriešana ārpus takām, ātri pārgājieni, orientēšanās

Viegli, elpojoši, lieliska saķere

Piegājiena apavi

Tehniski sarežģītāki pārgājieni, stāvi kāpieni pa klintīm

Klinšu kurpju saķere un pārgājienu apava stabilums vienlaicīgi

Pārgājienu sandales

Pārgājieni sausā, karstā klimatā

Laba saķere, zoles stabilitāte, purngala aizsardzība, ventilācija.

 

Izvēloties piemērotākos apavus savām vajadzībām, izvērtējiet šādus aspektus: 

 1. Apvidus: Padomājiet par reljefa veidu, pa kuru dosities pārgājienos. Tehniskajam reljefam ir nepieciešams lielāks atbalsts un aizsardzība, savukārt aprīkotās, vieglās takās var doties vieglākos un elpojošākos apavos.
 2. Klimats: Apsveriet klimatu, kurā dosities pārgājienos. Karstam un sausam klimatam, piemēram, siltajās zemēs, kur nekad nelīst, Goretex apavi varētu būt lieki un piemērotākas varētu būt pārgājienu sandales (piemēram, Keen). Mitram un lietainam klimatam vispiemērotākie būs ūdensnecaurlaidīgi Goretex zābaki. 
 3. Komforts un izmērs: Cilvēki un pēdas ir dažādi. Kas vienam der perfekti, citam liek saviebties neizpratnē. Tāpēc pārgājienu apavi pirms iegādes ir jāmēra. Ļoti vēlams ar pārgājienu zeķi.* Mērot apavu, pareizi sašņorējiet apavu, lai tas necilājas un pēda tajā nebraukā. Ja mērot apavu ir jūtams kāds diskomforts vai spiediena punkts, nevajag cerēt, ka tas pazudīs, tieši otrādi - pēc noietiem kilometriem šis punkts pārvērtīsies par mocībām. Runājot par izmēru - izvēlieties tāda izmēra apavus, lai tie necilājas un kāja tajos nebraukā, bet tajā pašā laikā ir pietiekami daudz vietas purngalā. Pārgājiena laikā kājas piepampst un, ja apavi iegādāti bez pietiekamas rezerves (atkarībā no apavu veida un pielietojuma, tam vajadzētu būt ar 1 līdz pat 2 cm rezervi), var rasties ļoti liels diskomforts.
 4. Pieredze un fiziskā sagatavotība: Ja esat iesācējs un nejūtaties droši uz akmeņainām vai stāvām takām, izvēlieties stabilākus pārgājienu zābakus vai puszābakus, kas sniegs jums pārliecības un drošības sajūtu. Ja esat pieredzējis piedzīvojumu meklētājs, jūtaties droši arī sarežģīta reljefa takās un varat ātri izlēkāt pa akmeņiem, tad izvēlieties vieglākus zemos pārgājiena apavus vai piegājiena apavus, kas padarīs jūs vēl izveicīgāku un ātrāku.
 5. Kvalitāte: Ieguldīt kvalitatīvā apavu pārī ir lētāk kā atkal un atkal pirkt jaunus lētus apavus, kuri nesniedz labāko funkcionalitāti un var izrādīties bīstami, piemēram, atlīmējusies zole pārgājiena vidū. 

*Par to, kāpēc svarīgi izmantot pārgājienu zeķes, lasiet šeit

Ceļotājā nopērkamie apavi

Mūsu veikalā mēs lepojamies ar to, ka piedāvājam plašu augstākās kvalitātes pārgājienu un trekinga apavu klāstu. Neatkarīgi no tā, vai esat pieredzējis ceļotājs vai iesācējs piedzīvojumu meklētājs, pie mums atradīsies ideāls apavu pāris, kas atbilst jūsu vajadzībām. Sākot ar izturīgiem trekinga zābakiem un beidzot ar viegliem taku skriešanas apaviem, mēs piedāvājam tikai uzticamāko nozares zīmolu apavus.

Mammut  pārgājienu apavi

Mammut jau vairāk nekā 150 gadus ražo augstas kvalitātes tūrisma un kalnu ekipējumu, un viņu pārgājienu apavi nav izņēmums. Izturīgi materiāli un lieliska saķere, šie apavi veidoti tā, lai izturētu pat vissarežģītākos pārgājienus.

Icebug  taku skriešanas apavi

Tiem, kas dod priekšroku vieglākam un veiklākam variantam, Icebug taku skriešanas apavi ir lieliska izvēle. Šie apavi, kas īpaši izstrādāti taku skriešanai un pārgājieniem pa mazāk tehnisku reljefu, ir zema piegriezuma un elpojoši, vienlaikus piedāvājot atbilstošu atbalstu un saķeri. Tie ir aprīkoti arī ar unikālām funkcijām, piemēram, BUGrip zoli, kas nodrošina lielisku saķeri ar slidenām virsmām. Tāpat pieejami Icebug apavi ar radzēm, kas lieliski noderēs ziemas orientēšanās piedzīvojumos.

On Running inovatīvie un vieglie apavi

On Running ir kļuvis par iecienītu zīmolu gan skrējēju, gan pārgājienu dalībnieku vidū, pateicoties to novatoriskajām tehnoloģijām un stilīgajam dizainam. Viņu taku skriešanas apavi ir īpaši populāri, piedāvājot perfektu komforta, izturības un veiktspējas līdzsvaru. Veikalā atradīsiet On Running bestsellerus Cloudventure un Cloudrock, ar patentēto CloudTec® tehnoloģiju, kas ļaus skriet kā pa mākoņiem!

Nāciet ciemos un mūsu pieredzējušie konsultanti palīdzēs jums izvēlēties piemērotāko!

 

 

Atpakaļ uz blogu

1 komentārs

Super raksts! Iesācējam ļoti palīdz saprast, ko izvēlēties!

Inga Šmite

Atstāt komentāru

Komentāri pirms to publicēšanas tiek pārbaudīti.

Jautājums, atsauksme vai sūdzība? Mums ir svarīgs Jūsu viedoklis!