Pārgājienu zeķes. Kāpēc tās ir tikpat svarīgas kā apavi?

Pārgājienu zeķes. Kāpēc tās ir tikpat svarīgas kā apavi?

No pārgājienu nīdēja par fanu. Kā pārgājienu zeķes mainīja manu dzīvi.

Hey! Šeit Inga! Nu jau vairākus gadus mani var sastapt Ceļotājā, kur strādāju par pārdevēju - konsultantu un paralēli diezgan daudz ceļoju un dodos pārgājienos. Es un mani kolēģi vienmēr cenšamies klientus izglītot un ieteikt viņiem piemērotāko ekipējumu pārgājieniem, jo paši zinām, cik svarīgi ir justies komfortabli un droši, lai ar pilnu sparu mestos piedzīvojumos!

Sunset in the mountains smiling girl

Raksta mērķis.

Veikalā pirktākā prece ir pārgājienu apavi, tāpēc radās ideja to informāciju, ko mēs klientiem parasti stāstām vairākas reizes dienā, izlikt tīmekļa nezūdošajos informācijas plašumos.

Arī tāpēc, lai mums nenāktos tik bieži atkārtot basic stuff. 😊 Un gadījumam, ja laikā, kad ieradies veikalā, bija daudz klientu un mums vienkārši cilvēciski nebija laika to katram pastāstīt.

Lielākā daļa klientu, kas pie mums ieradušies pēc sava pirmā nopietnā trekinga apavu pāra, jau ir dzirdējuši, cik labi ir ūdensizturīgie Goretex apavi pārgājieniem. Bet 99,9999% no viņiem nezin, ka vienlīdz svarīgas ir piemērotas pārgājienu zeķes!

 

Mans stāsts

Šobrīd mana ikdiena 100% ir iekšā outdoor dzīvē. Es bieži ceļoju, veidoju Ceļotāja padomu rubriku sociālajos tīklos, dalos pieredzē ar veikala klientiem un viena no manām mīļākajām nodarbēm ir pārgājieni. Bet tā nav bijis vienmēr. Pārgājienus sāku iemīlēt tikai pēc tam, kad izpratu pareizā ekipējuma un, galvenokārt, kāju komforta nozīmi

Jau no bērnības atceros, kā ienīdu pārgājienus! Man vienmēr bija tulznas un  sāpēja kājas! Pat pastaiga pa Siguldas tūristu takām man izvērtās par mocībām! Tagad zinu, ka apavi bija par mazu un zeķes nepiemērotas. Tad man bija grūti iedomāties, ka var izbaudīt pārgājienu! Un tomēr dabas mīlestība un ceļošanas kāre lika nepadoties un mēģināt atkal un atkal! Jo tieši vietās, kur nevar piekļūt ar auto, uzlādējas mana dvēseles baterija! 

iceland girl

Kā skopais maksā ar tulznām

Pirmo kārtīgo trekinga apavu pāri iegādājos tieši Ceļotājā. Plānā bija ceļojums uz Norvēģiju ar pārgājieniem pa kalniem. No informācijas tīmeklī bija skaidrs, ka vajadzīgi kārtīgi ūdensizturīgie Goretex trekinga apavi.

Izskraidīju pilnīgi visus Rīgas veikalus, kur pārdodas kaut kas ar Goretex. Es, būdama izvēlīga meitene, biju izmisumā, jo piedāvājums sievietēm bija tik mazs! Katrā veikalā atradās labi ja viens mana izmēra trekinga zābaku pāris!

Visbeidzot nonācu Ceļotāja, kur izvēle bija vislielākā. Spilgti iespiedušies atmiņā Ceļotāja darbinieces (nu jau kolēģes) Lindas vārdi, kad jautāju viņai, ko no ekipējuma pirkt pārgājienam pa Norvēģijas kalniem: “Galvenais, lai labi zābaki!”  

Linda kaut ko vēl minēja par pārgājienu zeķēm, bet neslēpšu - paskatījos uz to cenu un biju, maigi sakot, pārsteigta. Un tā kā budžets jau tā tika pamatīgi patērēts gan zābakiem, gan teltīm, gan guļammaisiem, tad zeķes nopirku par 11.99 eur par diviem pāriem lētākā veikalā.

Lieki teikt, ka tā bija mana lielākā kļūda. :D Jā, Mammut Goretex trekinga apavos es jutos kā tankā! Biju šokā, ka varu brist pa visām peļķēm, dubļiem, strautiem un manas kājas neslīdēja un bija sausas! Redzot, kā daži pārgājiena biedri mokās ar slapjiem timberlandiem un slīd ar lētā gala apaviem, es sapratu, ka zābaki ir bijuši labākā investīcija.

Diemžēl zābaki vien mani nepaglāba no tulznām. Pēc mazāk kā 10 noietiem kilometriem man nācās regulāri apstāties, vilkt nost zābakus, vēdināt sasvīdušās kājas un neveiksmīgiem mēģinājumiem pārbīdīt zeķu šuvi, kas berza mazo pirkstiņu! Pilnīgas mocības! Tajā brīdī es sapratu, ka tās zeķes ir... jūs ziniet, kas! Neizteikšos!

Zeķu meklējumi

Turpmākajos pārgājienos mana skrupulozākā uzmanība tika veltīta tik šķietami triviālam ekipējuma gabalam – zeķēm! Un lieki teikt, ka nauda tām vairs netika žēlota! Tagad zinu - labāk iztērēt naudu zeķēs, nevis tulznu plāksteros un smērēs!

Pārgājienos ņēmu līdzi pat vairākus zeķu pārus - dažādu ražotāju, materiālu, biezuma. Tikko jutu, ka kaut kas kājām nepatīk, stājos un vilku citas zeķes. Un beidzot es izbaudīju pārgājienus bez tulznām!

Tagad esmu atradusi savu mīļāko zeķu veidu un ražotāju. Gandrīz pirms katra garāka ceļojuma papildinu pārgājienu zeķu kolekciju ar jaunām, jo esmu pamanījusi, ka zeķes nolietojas, it kā saplok to mīkstums, tāpēc zeķu krājumi regulāri jāatjauno.

Ar ko pārgājienu zeķes tik īpašas?

Lieki piebilst, ka tad, kad sāku investēt kvalitatīvās pārgājienu zeķēs, manas kājas bija pateicīgas. Tātad. Kas tad īsti padara pārgājienu zeķes atšķirīgas no parastām kokvilnas zeķēm vai nekvalitatīvām zeķēm? Paskatīsimies:

 1. Materiāls: Pārgājienu zeķes ir ražotas no tādiem materiāliem kā merino vilna, dažādu sintētisko materiālu kombinācijas, (poliesters, neilons, elastāns, likra, uc.) un zīds. Šie materiāli nodrošina lielisku mitruma izvadīšanu, ātru žūšanu, elpojamību un berzes novēršanu jeb visu to, ko parasta kokvilnas zeķe nespēj.
 2. Amortizācija: Pārgājienu zeķēm ir papildus amortizējošas, biezākas iestrādes vietās, kur pēdai jāuzņemas vislielākā slodze - papēža un pēdas priekšējā daļā. Šīs amortizejošās daļas ne tikai nodrošina papildu komfortu, bet arī palīdz novērst tulznu veidošanos.
 3. Labi piegulošas: Pārgājienu zeķēm cieši jāpieguļ pēdai. Slīdēšana izraisa berzi un tulznas. Tāpat kvalitatīvu pārgājienu zeķu ražošanā ir padomāts par šuvēm. Tās veidotas tā, lai neberztu.
 4. Elpojošas: Svarīgi, lai kājas pastiprināti nesvīstu un nepārkarstu.
 5. Izturīgas: Kvalitatīvas pārgājienu zeķes ir ražotas tā, lai izturētu ilgstošu lietošanu pat skarbākajās takās. Tām ir pastiprinājumi vietās, kuras tiek pakļautas lielākajai slodzei.
 6. Termoregulējošas: Pārgājienu zeķes ir biezākas par parastām zeķēm, bet tas nenozīmē, ka tās silda. Zeķes sildošās vai vēsinošās īpašības nosaka materiāli, no kādiem tā veidota, nevis to biezums. Ja norādīts, ka zeķe domāta aukstiem laikapstākļiem, tad nevajadzētu to lietot karstumā un otrādi. Bet kopumā pārgājienu zeķes ir diezgan universālas un pielāgojas lielam temperatūru diapazonam. Galu gala temperatūru mēs regulējam arī ar pašu apavu.
 7. Antibakteriālas: kvalitatīvas pārgājienu zeķes var vilkt pat vairākas dienas pēc kārtas bez mazgāšanas, jo to materiālā iestrādātas antibakteriālas šķiedras. Merino vilna ir dabiski antibakteriāla.
 8. Ātri žūstošas: Ja nu tomēr rodas vajadzība zeķes izmazgāt, nebūs ilgi jāgaida, kad tās izžūs! Labas pārgājienu zeķes ir veidotas tā, lai ļoti ātri žūtu. Šis ir īpaši svarīgi vairāku dienu pārgājienos un ekspedīcijās.
 9. Kompresija: Dažas pārgājienu zeķes veidotas ar kompresiju, kas palīdz uzlabot asinscirkulāciju un var samazināt nogurumu un kāju sāpes, kā arī nodrošina papildus stabilitāti potītēm un pēdām.  

 

Tabula:

Dažādu materiālu salīdzinājums.

 
Materiāls Kokvilna Vilna Sintētika Zīds
Mitruma izvadīšanas spēja Vāja Lieliska Laba Vidēja
Elpojamība Vidēja Lieliska Lieliska Laba
Termoregulācija Vāja Laba Dažādi Zema
Izturība Zema Augsta Ļoti augsta Vidēja
Komforts Augsts Augsts Dažādi Ļoti augsts
Žūšanas laiks Ilgi Ātri Ļoti ātri Vidēji
  
 1. Kokvilna: Neskatoties uz to, ka kokvilna ir mīksta un ērta, tā ļoti lēni žūst, padarot to par sliktāko izvēli priekš pārgājienā izmantojamas zeķes. Kovilnas zeķēs kājas būs mitras, palielinot iespēju izveidoties tulznām.
 2. Vilna: Vilna, it sevišķi merino vilna, ir lielisks materiāls priekš pārgājienu zeķēm. Tā ir mitrumu izvadoša, elpojoša un termoregulējoša. Merino vilna ir dabiski antibakteriāla, tāpēc novērš nepatīkamu aromātu veidošanos, kā arī sevišķi praktiska aukstos laikapstākļos, jo saglabā siltumu arī tad, ja ir slapja.
 3. Sintētika: Tādi materiāli kā poliesters, neilons, elastāns arī ir lieliski materiāli priekš zeķēm. Tas novada mitrumu, ātri žūst, labi elpo. Izturība un komforts, kā arī elpojamība var atšķirties atkarībā no konkrētā materiālu maisījuma, tāpēc jāizvēlas atzītu ražotāju zeķes, kas veikuši pētījumus materiālu izstrādē.
 4. Zīds: Zīdu parasti izmanto kombinācijā ar citiem materiāliem, jo viens pat tas nespēj sniegt pārgājienu zeķēm nepieciešamo izturību un mitruma novadīšanas spēju. Zeķītes, kuru sastāvā ir zīds, ir īpaši komfortablas un mīkstas!

Rezumē

Daudzu labas kvalitātes pārgājienu zeķu sastāvā tiek izmantotas vairāku materiālu kombinācijas. Tas ļauj maksimāli izmantot katra materiāla labākās īpašības un kompensēt  trūkumus, tādā veidā panākot, ka pēdas jūtas maksimāli komfortabli. Atliek tikai izvēlēties sev atbilstošāko atkarībā no pārgājiena apstākļiem, apavu veida un temperatūras un, protams, savas gaumes.

Cerams, izlasot šo rakstu, esmu Tevi pārliecinājusi, cik svarīgas ir pārgājienu zeķes un ka ir vērts tajās investēt, jo zeķes spēj pilnībā mainīt pārgājiena pieredzi no tādas, kurā katrs solis ir mocības uz tādu, kur nav jādomā par kājām, bet tikai par skaistajiem skatiem visapkārt!

Dalies ar šo rakstu ar draugiem, lai visi zin, cik svarīgas ir labas zeķītes! 

Padalies ar savu sliktāko pārgājiena pieredzi! Vai arī Tev ir liela zeķu atvilktne ar zeķēm katram pārgājienam kā man? Varbūt interesē, kuru ražotāju zeķes ir manas mīļākās? Citi jautājumi? Droši jautā komentāros!

Atpakaļ uz blogu

Atstāt komentāru

Komentāri pirms to publicēšanas tiek pārbaudīti.

Jautājums, atsauksme vai sūdzība? Mums ir svarīgs Jūsu viedoklis!